Nie vesmír - zemská kôra nad nami! Do šachty výletníkov nepozveme. Ale tu v podzemí sme vládcami aj odborníkmi na útroby zeme. Černokňažník je hociktorý z nás, keď chŕli uhlie nahor z čiernej jamy. Nech poznajú aj čerti, čo je mráz, až im vyhasne oheň pod kotlami! Nedbaj na to, že máš prach na rukách - čierne zlato je naša záruka. Sami sme čierni ako satani - lež vďaka tomu náš vlak náklad vlečie. Matičku Zem pitváme čakanmi, no na zemi je teplejšie a lepšie. Vozíky bežia - radosť pozerať, akoby sa len hravo naháňali. A povedačku - Uhlia plný sklad! - cítime v dlaniach, tvrdých ako skaly. Nedbaj na to, že máš prach na rukách - čierne zlato je naša záruka.
       
Nepridávame poliam na kráse, no kto chce hromžiť, nech sa obzrie v hneve! A ty nám, požehnaná, štedrá zem, odpusť, že sa ti kutreme priam v čreve.
           
Neboj sa, že zablúdiš v temnotách - tu nie si sám, sme s tebou v každej chvíli. Len hlbšie vpred! Nás nezavráti strach - veď sami sme tie labyrinty ryli. Nedbaj na to, že máš prach na rukách - čierne zlato je naša záruka.
© Lýdia Vadkerti-Gavorníková. Preklad, 1985