Leningrad ablukasına aklım erer O zamanlar içmezdim, pek gezip tozmazdım Badajeva depolarının, nasıl yandığını gördüm1 Kuyruklarda ekmek beklerdim. Cesur yurttaşlar, peki siz neler yaptınız o günlerde Şehrimiz verdiği kurbanların hesabını tutamazken Siz havyarlı ekmek yerdiniz, ben tütün düşlerdim Platform altlarında izmaritler, şeytan alsın içinde ne zıkkım varsa. O soğuklarda kuşlar bile uçamazdı Hırsızlar çalacak birşey bulamadılar Annemi babamı, o kış melekler aldı Bense korktum - yere düşmekten Burada bir yığın aç açık vardı Herkes açlık çekti, savcı bile Ama siz tahliye edilenler, haber okuyordunuz Haber bürosunun görüşlerini radyoda dinliyordunuz Abluka uzun sürdü, haddinden fazla Ama halkımız düşmanını ezdi geçti Ve var olabiliriz, Mesih’in kanatı altında Öyle de, şu Brigadmil izin verirse2 Size içtenlikle söyleyeyim sargılı yurttaşlar Gönlümü teselliyle de avutma Sizin özel hayatınızı ve vatansevmezliğinizi Artık VTsSPS’de iyi biliyorlar3.
1 8-10 Eylül 1941 tarihlerinde Alman hava saldırısı sırasında bu yiyecek depoları vurulmuş ve çıkan yangınlarda şehrin yedek erzaklarının büyük kısmı yok olmuştur, uzun Alman ablukası sırasında, şehir halkı büyük açlık çekmiştir.
2 Brigadmil - Polis teşkilatı çatısı altında, tavsiye edilmiş kişiler arasından veya gönüllüler arasından seçilmiş, bir tür halk polisi. Jurnaller, İspiyonlar, raporlar... Sovyet rejiminin kamburları, komşunun komşuya güveninin olmaması, her an heryerden tehlike gelebilme endişesi, tipik Rus insanı paranoyası, Tüm bunların temelinde yatan etmenlerden biri de belki Brigadmil idi.
3 Sovyetler Birliği Merkezi Ticaret Komitesi
 
© Hüseyin Avni Dağlı. Çeviri, 2011