Ben çocuklar, sizin beyninize etmiyorum Ama işte, herşey ortada - aşırı uç, paradoks Birilerini Roma’da papa seçiyorlar Birilerini de böyle içeri tıkıyorlar Orada bütün parlak makamlar rezerve edildi Kalanlara da sıkıca sarınıldı - "belki" hesabıyla Bununla beraber bütün namuslu İtalya’da Papalık için adaylığını kimse koymadı Çok zamansız attılar kementi boynuma İki tek atıp giderdim Vatikan’a. Ağzı açık kaldı kilisedeki ekmek düşmanlarının Biraz duraksadı yerinde Vatikan Biz onlara, Roma’ya, bir papa gönderdik Bizden biri, Polonyalı, hem de Slav1 Narofominsk’de bankta oturuyorum2 Sen nerden bileceksin ki, hayatımı mahvederek Roma’da papalığı alabilirdim Analığa da, tabi seni seçerdim. Çok zamansız attılar kementi boynuma İki tek atıp giderdim Vatikan’a. İktidardakiler, parayla mı, Kuran’la mı, bir şekilde İnsanın kaderiyle kedi gibi oynuyorlar Biz ise, nasıl Şah’ı koltuğundan ettik3 Bizden sonraki nesil bizi affetmeyecek. Şah tam bir acemilikle imzayı attı Al işte onu, değiştir, iş mi yani Yerine de Türkmenistan’dan seç birini Orada her iki kişiden biri ya Ayetullah ya Humeyni4 Koç gibiyim, tüm hayatı boyunca kapıya toslayan, Tahran’a gitmeliyim, bir elimde Kuran. Amerika’da mı, Asya’da mı, Avrupa’da mı Sağlığı bozulan olur, ve gün olur ölür... Ama işte Golda Meir’in alkışlamıştık yerini5 Ordaki her dört kişiden biri, bizden biri.
           
Bizde ya Volga’da ya Kama’da yüzerler Yeteneklerimiz - ellerinde kılıç, sırtlarında pelerinler Ruslan Halilov hücre komşum6 - Mao..? O burda yok, unutmuşum7.
                       
1 26 Ağustos 1978 ’de papalık makamına Karol Józef Wojtyla (papa 2. Jan Pol) oturdu. Polonyalı bir slavdı.
2 Nara nehrinin kenarında, Moskova bölgesi dahilinde bir şehir.
3 Muhammed Rıza Pehlevi; Batı yanlısı bir politika izlemiştir, açıklıktan yanadır, İran’ın son monarşik lideri. 16 Ocak 1979 ’da ülkesinden ayrılmak zorunda bırakılmış ve 1980’de Kahire ’de ölmüştür
4 Ayetullah Humeyni; 1 Şubat 1979 ’da Fransa’dan İran’a geri dönerek, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra ömür boyu siyasi ve dini lider olarak kaldı.
5 Golda Meir; İsrail’in 4. başbakanı
6 Büyükustanın hücre komşusu
7 Mao; Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önderi.
 
© Hüseyin Avni Dağlı. Çeviri, 2011