Bilimadamı yoldaşlar, doçentler, yardoçlar Ne çok kafa yordunuz ikslere, sıfırlara Oturup molekülü atomlara ayırıyorsunuz Tarlada patates çürüyor, umursamıyorsunuz Çürümüş küflenmiş şeylerden balsam yapma hevesi O kökleri günde on kere kontrol etmek, neyin nesi Ah siz, yaramazlıklarınıza devam ediniz Tarlada küflendi, çürüdü patatesimiz Otobüsle iskeleye kadar geliriz Orada ne tırıs ne inilti duyulur Korkma hepimiz patatesi severiz Onu tereyağıyla ezer yeriz Hemen hemen tüm Avrupa’da ününüz takip eder sizi Ama burada kürekle gösterin vatanseverliğinizi Ama hayır, hep bir olup saldırdınız kansere Haydutluktur bu, yazık kestiğiniz köpeklere Bilimadamı yoldaşlar, bırakın bıçak işlerini Bırakın deneyleri, hidritleri, anhidritleri1 Kamyonlara doluşun da gelin Tambovşina’ya Gama ışınları da bir güncük bekleyiverse ya Kamyonla Tambov’a geliriz Orada ne tırıs ne inilti duyulur Korkma hepimiz patatesi severiz Onu tereyağıyla ezer yeriz Gelin bize ailenizle, komşunuzla, tanışınızla Ne hoş olur beraber otururuz onlarla Genleri kromozomları unutursunuz siz Hakkıyla çalıştık, hakkıyla dinleniriz biz. Bilimadamı yoldaşlar, çok değerli Einstein’lar Sevinç gözyaşlarımız, sevgili Newton’lar Def-i hacet ürününü yere serer ya ölümlüler Toprağa ise hepsi bir: iştah yahut gübreler.         Gelin değerli insanlar, sütun sütun sıra sıra Hepiniz kimyacısınız, size ölüm yok ama Senkrotronu görünce hepiniz ölürsünüz2 Bizim yerimiz de pek iyi, gelince görürsünüz. Bilimadamı yoldaşlar, çekmeyin kararsızlık: Eğer bir şey ters gittiyse - her halde sorun affekt Biz anında yetişiriz ellerimizde yaba, kürek Bir gün bize çok bile, kapatırız kalmaz defekt.        
               
1 Hidrit - Hidrojenli bileşim; Anhidrit - iki organik asitin veya bir organik asitin iki molünün bir araya gelerek ısıl işlem sonucu bir mol su vermesi sonucu oluşan kimyasal bileşik.
2 Senkrotron - Betatronun temel alınmasıyla yapılmış dairesel bir parçacık hızlandırıcısı. Betatronu konunu meraklılarına bırakıyorum
 
© Hüseyin Avni Dağlı. Çeviri, 2011