IMPREZY


20-22.01.2007
V Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim
„Pasje według świętego Włodzimierza”, Koszalin

uroczyste otwarcie i początek projekcji konkursowych - w sobotę 20.01.07, o godz. 10.00, w kinie „Alternatywa” (Plac Polonii 1, siedziba Koszalińskiej Biblioteki Publicznej)

Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie serdecznie zaprasza na jubileuszowy 5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim „Pasje według świętego Włodzimierza”, który odbędzie się w Koszalinie w dniach 20-22.01.2007.

Koszaliński festiwal filmów dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim to impreza absolutnie wyjątkowa. Na jej niepowtarzalny charakter składa się wiele czynników. To jedyny na świecie festiwal filmów o Wysockim. Jedynym jurorem na festiwalu jest... widownia. Uczestnicy festiwalu to zagorzali wielbiciele poety, doskonale znający jego twórczość, błyskawicznie znajdujący wspólny język, dlatego niezależnie od tego, czy na imprezę przyjedzie uczestnik z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Wrocławia, z dalekiego Archangielska, Warny, Los Angeles, czy Tel-Avivu, zawsze nawiążą oni nić porozumienia, która sprawi (i sprawia od dobrych kilku lat), iż impreza odbędzie się w przyjacielskiej, niemal rodzinnej atmosferze.

Na tym festiwalu nie ma blichtru, czerwonych dywanów, snobizmu i patetycznych wystąpień. W kameralnej atmosferze rozmawia się o tym, co naprawdę ważne w twórczości Wysockiego, w prezentowanych filmach i w życiu każdego z nas: o prawdzie, sprawiedliwości, ludzkiej godności, honorze, wolności, odwadze, o Człowieku. Każdego roku do Koszalina nadsyłane są z kilkudziesięciu krajów świata filmy dokumentalne poświęcone historii życia, twórczości i legendzie Włodzimierza Wysockiego, osławionego Hamleta z gitarą, Wielkiego Barda Wolności, idola wielu pokoleń, wybrańca muz i faworyta publiczności, bohatera licznych skandali (także obyczajowych), poety, pieśniarza, aktora teatralnego i filmowego, kompozytora, scenarzysty, przedwcześnie zmarłego charyzmatycznego artysty, którego pieśni słuchają w nabożnym skupieniu niezliczeni wielbiciele w najodleglejszych nawet zakątkach kuli ziemskiej.

Najciekawsze i najlepsze z unikatowych filmów dokumentalnych z różnych stron świata obejrzeć mogą uczestnicy koszalińskiego festiwalu. Jedynym jurorem jest publiczność, która wybiera najlepszy jej zdaniem film festiwalu.

Tegoroczny festiwal będzie imprezą ze wszech miar szczególną i niepowtarzalną. Po pierwsze dlatego, że będzie to jubileuszowa edycja tej niezwykłej imprezy. Po drugie dlatego, że wezmą w nim udział goście z zagranicy - twórcy czterech z prezentowanych w czasie festiwalu filmów, a także wybitni biografowie i badacze życia i twórczości Wysockiego, którzy uczestniczyć będą w panelu dyskusyjnym. Po trzecie wreszcie: w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim „Pasje według świętego Włodzimierza” odbędzie się projekcja odnalezionych przez koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego w archiwach filmowych materiałów produkcji polskiej, które po raz pierwszy zostaną „zaprezentowane światu” właśnie w czasie festiwalu. Pokaz ten stanowić będzie sensację na skalę światową. Specjalnie z tej okazji do Koszalina zjadą znawcy i miłośnicy twórczości Wysockiego z wielu krajów. Ponadto w ramach festiwalu Muzeum Włodzimierza Wysockiego zorganizuje wystawę „Moskiewski Hamlet w Warszawie. 1980”, na której zaprezentujemy odkryte przez naszą placówkę fotografie Wysockiego, które po raz pierwszy ujrzą światło dzienne.

Bardzo interesująco zapowiadają się również projekcje konkursowe. Do przeglądu finałowego po raz pierwszy zakwalifikowały się filmy z Belgii, Kazachstanu i Ukrainy. Po raz pierwszy można będzie posłuchać utworów Wysockiego w języku flamandzkim. Kinematografia rosyjska po raz pierwszy reprezentowana będzie nie tylko przez produkcje z Moskwy i Petersburga, ale również przez mniejsze ośrodki. Rewelacją festiwalu może się okazać bardzo oczekiwany przez wielbicieli poety film „Samarskie losy. Władimir Wysocki” odsłaniający kulisy legendarnych koncertów Wysockiego w Samarze w 1967 roku. Warto zaznaczyć, iż Samara to jedyne miasto na świecie, w którym istnieją aż dwa muzea Włodzimierza Wysockiego (sic!). W programie konkursowym nie zabraknie filmów z krajów, które regularnie reprezentowane są w finale festiwalu (Polski, Rosji, Francji), po paru latach przerwy do finału wracają filmy ze Szwecji i Norwegii.

Jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało, jesteśmy głęboko przekonani, iż nasza działalność adresowana jest nie tylko do „przebywających tu i teraz”, ale również do potomnych. Ponad wszelką wątpliwość to, co zaprezentujemy w ramach festiwalu, będzie ważne i interesujące także dla tych, którzy przyjdą po nas...

My mamy szczęście obcować z niezwykłą twórczością Wysockiego już teraz. Podobnej imprezy nie sposób znaleźć nigdzie indziej, ani w Polsce, ani poza granicami naszego kraju, a na kolejną edycję festiwalu trzeba będzie czekać długich dwanaście miesięcy...

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Jerzy Gościk 5. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW
DOKUMENTALNYCH O WŁODZIMIERZU WYSOCKIM
„PASJE WEDŁUG ŚWIĘTEGO WŁODZIMIERZA”
KOSZALIN, 20-22.01.2007

Na tym festiwalu nie ma blichtru, czerwonych dywanów, snobizmu i patetycznych wystąpień. W kameralnej atmosferze rozmawia się o tym, co naprawdę ważne w twórczości Wysockiego, w prezentowanych filmach i w życiu każdego z nas: o prawdzie, sprawiedliwości, ludzkiej godności, honorze, wolności, odwadze, o Człowieku...

Tegoroczny festiwal dedykujemy pamięci wybitnego polskiego operatora filmowego JERZEGO GOŚCIKA

Filmy zakwalifikowane do przeglądu finałowego:

 • „Samarskie losy. Władimir Wysocki” (Rosja, 2006, reż. Andriej Peker, Witalij Dobrusin, oryginalna wersja językowa)
 • „Gdzie jesteście, wilki?!” (Rosja, 2005, reż. Aleksander Kowanowski, Igor Rachmanow, oryginalna wersja językowa)
 • „Miejsce spotkania: Czymkent” (Kazachstan, 2007, reż. Władimir Hajew, Dmitrij Nawickij, Adyl Turahmetov, rosyjska wersja językowa)
 • „Hamlet z Placu Tagańskiego” (Rosja, 2005, reż. Aleksander Kowanowski, Igor Rachmanow, oryginalna wersja językowa)
 • „Jak odchodzili idole. Władimir Wysocki” (Rosja, 2006, oryginalna wersja językowa)
 • „Mam co zaśpiewać” (Rosja, 2003, reż. Aleksander Kowanowski, Igor Rachmanow, oryginalna wersja językowa)
 • „Idol” (Polska, 2005, reż. Marcin Urban, oryginalna wersja językowa)
 • „Vladimir Vysotskij: rosyjski poeta i aktor” (Szwecja, 1992, reż. Peter Berggren, oryginalna i rosyjska wersja językowa)
 • „Wspomnienie” (Ukraina, 1986, reż. Władimir Sawieljew, rosyjska wersja językowa, dokument fabularyzowany z udziałem Jeleny Kamburowej)
 • „Syberia. Vladimir Vissotzki” (Belgia, 2006, reż. Koen Van Kaam, Jan Bijvoet, Jorgen Cassier, oryginalna wersja językowa)
 • „Vladimir Vysotskij” (Norwegia, 1989, reż. Per Øyvind Fjellvang, oryginalna wersja językowa, napisy w języku angielskim)
 • „Vladimir Vyssotski” (Francja, 1988, reż. Jean-Denis Bonan, Pierre-Andre Boutang, oryginalna wersja językowa)
 • „Nie masz proroka we własnym kraju” (USA, 1981, reż. Michael Bogin, rosyjska wersja językowa, film zrealizowano przy pomocy Miloša Formana na wydziale kinematografii University of Columbia)

  Zwycięzcy dotychczasowych edycji festiwalu:
  2003 - „Cztery spotkania z Władimirem Wysockim” (reż. Eldar Riazanow, Rosja)
  2004 - „Autoportret” (reż. Jurij Drozdow, Rosja)
  2005 - „Vladimir Vissotsky” (reż. Luce Danielle, Francja)
  2006 - „Śmierć poety” (reż. Witalij Manskij, Rosja)
  2007 - ?

  Szczegółowy program festiwalu:

  20.01.07 (sobota, kino „Alternatywa”)

  • godz. 10.00 - uroczyste otwarcie festiwalu z udziałem zaproszonych gości z kraju i zagranicy, otwarcie wystawy „Moskiewski Hamlet w Warszawie. 1980”
  • godz. 10.30 - 12.00 - konkursowe projekcje filmowe
  • godz. 12.00 - projekcja unikatowych nagrań filmowych, odkrytych przez koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego (poza konkursem)
  • godz. 12.30 - 13.30 - panel dyskusyjny „Wysocki - jakie tajemnice kryją archiwa?” z udziałem wybitnych naukowców - wysockologów z kilku krajów. Część pierwsza. Dyskusja z twórcami filmu „Samarskie losy. Włodzimierz Wysocki”. Prezentacja książki Ireny Wysockiej w przekładzie Danuty Siess-Krzyszkowskiej „Mój brat Wołodia”. Uczestnicy panelu:
   • Wadim Duz-Kriatczenko (Moskwa, Rosja)
   • Wadim Tkaczenko (Kijów, Ukraina)
   • Alieksiej Denisow (Moskwa, Rosja)
   • Aleksander Kowanowski (Moskwa, Rosja)
   • Igor Rachmanow (Moskwa, Rosja)
   • Oleg Wasin (Moskwa, Rosja)
   • Witalij Dobrusin (Samara, Rosja)
   • Andriej Peker (Samara, Rosja)
   • Oleg Mielczenkow (Samara, Rosja)
   • Danuta Siess-Krzyszkowska (Kraków, Polska)
   • Marlena Zimna (Koszalin, Polska)
  • godz. 13.30 - 14.30 - konkursowe projekcje filmowe
  • godz. 14.30 - spotkanie z Krzysztofem Łukaszewiczem - redaktorem naczelnym Magazynu Świat, redaktorem pierwszego tomiku wierszy Wysockiego, wydanego w Polsce (1983), autorem zdjęć Wysockiego po spektaklu „Hamlet” w maju 1980 roku, w Warszawie
  • godz. 15.00 - 18.45 - konkursowe projekcje filmowe
  • godz. 19.00 - 20.30 - koncert Olgi Tralle (Warszawa) z zespołem - wstęp wolny

  21.01.07 (niedziela, kino „Alternatywa”)

  • godz. 11.00 - 13.00 - konkursowe projekcje filmowe
  • godz. 13.00 - projekcja unikatowych nagrań filmowych, odkrytych przez koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego (poza konkursem)
  • godz. 13.15 - 14.15 - panel dyskusyjny „Wysocki - jakie tajemnice kryją archiwa?” z udziałem wybitnych naukowców - wysockologów z kilku krajów. Część druga. Dyskusja z twórcami filmów „Hamlet z Placu Tagańskiego”, „Mam co zaśpiewać”, „Gdzie jesteście, wilki?!”
  • godz. 14.15 - 18.15 - konkursowe projekcje filmowe
  • godz. 18.30 - 18.55 - głosowanie publiczności w celu wyłonienia zwycięzcy festiwalu, podliczenie głosów
  • godz. 19.00 - ogłoszenie wyników głosowania i werdyktu publiczności
  • godz. 19.15 - 20.45 - koncert Łady Gorpienko (Loch Camelot, Kraków) - wstęp wolny

  22.01.07 (poniedziałek, Klub Garnizonowy, sala widowiskowa, Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie)

  • godz. 12.00 - 14.00 - panel dyskusyjny „Wysocki - jakie tajemnice kryją archiwa?” z udziałem wybitnych naukowców - wysockologów z kilku krajów. Część trzecia. Obrady utajnione. Impreza o charakterze zamkniętym
  • godz. 15.00 - 18.00 - panel dyskusyjny „Wysocki - jakie tajemnice kryją archiwa?” z udziałem wybitnych naukowców - wysockologów z kilku krajów. Część czwarta. Obrady utajnione. Impreza o charakterze zamkniętym
  • godz. 18.00 - recital „Mój Wysocki” w wykonaniu Grzegorza Wiśniewskiego, aktora TEATRU IM. WILAMA HORZYCY w Toruniu - wstęp wolny


 • Developed by VERY Ltd. in 2006-2016