|
|
IMPREZY
VII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW DOKUMENTALNYCH O WŁODZIMIERZU WYSOCKIM
"PASJE WEDŁUG ŚWIĘTEGO WŁODZIMIERZA"
RATKO ILIĆ IN MEMORIAM
Filmy z:
Argentyny
Armenii
Austrii
Bułgarii
Chorwacji
Estonii
Finlandii
Gruzji
Holandii
Izraela
Japonii
Niemiec
Norwegii
Polski
Rosji
Serbii
Słowenii
Ukrainy
Wielkiej Brytanii
Włoch
Szczegółowy program festiwalu:
- 17 stycznia (sobota)
- godz. 11:00, kino Kryterium (ul. Zwycięstwa 105)
- uroczyste otwarcie festiwalu
- wernisaż wystawy "Nieznany Wysocki" (fotografie autorstwa Władimira Bogaczewa, wykonane w Nowokuzniecku w 1973 roku)
- projekcja filmu "Włodzimierz Wysocki i Marina Vlady. Ostatni pocałunek"
- godz. 13:00-20:30, Domek Kata (ul. Grodzka 3)
- projekcje konkursowe
- prezentacja unikatowych odkryć archiwalnych
- spotkania i dyskusje z reżyserami - Anatolijem Olejnikowem (twórcą filmu "Włodzimierz Wysocki na Syberii"), Aleksandrem Kowanowskim i Igorem Rachmanowem (reżyserami filmu "To ucieczka na zryw..."), Olegiem Wasinem (autorem filmu "Poeta i klaun"), Ilją Rubinsteinem (reżyserem filmu "Pion Włodzimierza Wysockiego")
- Ratko Ilić - wspomnienie (wspomnienie o znakomitym serbskim reżyserze, zmarłym przedwcześnie w 1995 roku, autorze filmu o Włodzimierzu Wysockim "Hamlet nad Sawą" (1976), który w tajemniczych okolicznościach zniknął z archiwum telewizji w Belgradzie)
- 18 stycznia (niedziela)
- godz. 12:00-18:00, Domek Kata (ul. Grodzka 3)
- projekcje konkursowe (włącznie z pokazami etiud)
- prezentacja unikatowych odkryć archiwalnych
- w poszukiwaniu zaginionych skarbów - spotkanie z badaczką twórczości Włodzimierza Wysockiego Danutą Siess-Krzyszkowską (Uniwersytet Jagielloński, Kraków). "Człowiek w sombrero" - historia cyklu fotografii, na których uwiecznieni zostali Włodzimierz Wysocki i Ratko Ilić
- tajemnice filmowego laboratorium - spotkania i dyskusje z odkrywcami unikatowych materiałów filmowych (z 10-lecia Teatru na Tagance) Pawłem Alimowem (Moskwa) i Pawłem Jewdokimowem (Moskwa), którzy zaprezentują efekty udźwiękawiania niemych filmów archiwalnych
- godz. 19:00, kino Kryterium (ul. Zwycięstwa 105)
- ogłoszenie werdyktu jury (najlepsze filmy festiwalu tradycyjnie wyłoni publiczność), wręczenie Grand Prix i pozostałych nagród
- ballady Włodzimierza Wysockiego - koncert znakomitego aktora Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu)
- promocja płyty "55 x Włodzimierz Wysocki" (potrójny CD-box z utworami Włodzimierza Wysockiego śpiewanymi przez gwiazdy polskiej piosenki)
- 19 stycznia (poniedziałek)
- godz. 13:00-16:00, Klub Garnizonowy (ul. Andersa 32)
- projekcja filmów Ratka Ilića "Uliczni śpiewacy", "Hilandar", "Ambasadora zabito w Sztokholmie"
- godz. 16:00, Klub Garnizonowy (ul. Andersa 32)
- koncert zespołu "Skałałazka" - najsłynniejsze utwory Włodzimierza Wysockiego wykonane przy akompaniamencie gitary i akordeonu
Ratko Ilić in memoriam. Tegoroczny festiwal dedykujemy pamięci słynnego serbskiego reżysera - dokumentalisty Ratka Ilića.
Ratko Ilić (Ратко Илић, 1944-1995) ukończył renomowaną belgradzką szkołę filmową. Na początku działalności artystycznej współpracował z wybitnym serbskim reżyserem Dušanem Makavejevem, któremu asystował między innymi w czasie realizacji bardzo popularnego filmu "Nevinost bez zaštite" (1968). Później związał się z telewizją w Belgradzie. Wsławił się odważnym podejmowaniem wyjątkowo trudnych tematów, tworząc tak popularne filmy dokumentalne, jak nagrodzony na wielu festiwalach obraz "Ambasadora zabito w Sztokholmie" ("Ambasador je ubijen u Stokholmu") o zamachu na życie serbskiego polityka Vladimira Rolovića (zamordowanego w szwedzkiej stolicy w kwietniu 1971 roku), czy "Iz života jednog narkomana". Do jego najsłynniejszych filmów zaliczyć należy również "Dijagonale" (1977), "Život u Hilandaru" (1984), "Ulični pevači" (1984), "Žitije Svetog Save" (1986). Realizował swe wyjątkowe filmy w najrozmaitszych zakątkach świata - od Laponii, poprzez słynną prawosławną Republikę Mnichów na górze Atos w Grecji (Autonomiczna Republika Góry Athos), aż po Sri Lankę. W okresie wielkiej czystki w mediach, dokonanej za rządów Slobodana Miloševića, Ratko Ilić znalazł się na czarnej liście i został usunięty z telewizji serbskiej. Jego niezależność, odwaga i determinacja w dążeniu do poznania i ujawnienia prawdy, budziły niechęć i zaniepokojenie ówczesnych władz. Portugalski dyplomata i pisarz Álvaro Guerra nazwał Ratka Ilića najlepszym i najszlachetniejszym człowiekiem, jakiego spotkał na swej drodze życiowej. Człowiekiem, którego szlachetne serce nie wytrzymało rozstania z ukochaną kamerą i dramatycznych wydarzeń, jakie rozgrywały się wówczas w Jugosławii. We wrześniu 1995 roku Ratko Ilić zmarł na zawał serca na przystanku autobusowym w centrum Belgradu.
We wrześniu 1976 roku, w czasie pobytu Włodzimierza Wysockiego na Bałkanach, Ratko Ilić nakręcił pięćdziesięciominutowy film dokumentalny o poecie zatytułowany "Hamlet na Savi", który krótko po premierze zaginął w tajemniczych okolicznościach. Koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego prowadzi - we współpracy z wdową po reżyserze oraz serbskimi instytucjami kultury - poszukiwania filmu. Prezentowane w programie festiwalu fotografie pochodzą z prywatnego archiwum wdowy po reżyserze Pani Gorjany Ilić. Za udostępnienie fotografii i filmów Ratka Ilića oraz zgodę na ich prezentację Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie serdecznie dziękuje Pani Gorjanie Ilić, a także synowi reżysera Panu Rastko Ilićowi.
Filmy zakwalifikowane do konkursu finałowego:
"Włodzimierz Wysocki i Marina Vlady. Ostatni pocałunek" (Rosja, 2008, reż. Natalia Gugujewa, Arkadij Kogan)
"Włodzimierz Wysocki: Wrócę po wasze dusze" (Rosja, 2008, reż. Lilia Wjugina)
"Włodzimierz Wysocki na Syberii" (Rosja, 2005, reż. Anatolij Olejnikow)
"Ze śmiercią na "ty". Włodzimierz Wysocki" (Rosja, 2008, reż. Roman Indyk)
"To ucieczka na zryw..." (Rosja, 2009, reż. Aleksander Kowanowski, Igor Rachmanow)
"Moja prawda. Włodzimierz Wysocki" (Ukraina, 2008, reż. Ksenia Bugrimowa)
"Kocham, a więc żyję..." (Gruzja, 2008, reż. Robert Sturua, Kachaber Buchraszwili)
"Polowanie na wilki" (Norwegia, 2008, reż. Bjørn Johannessen)
"Wysocki to nie tylko herbata" (Izrael, 2006, reż. Boaz Peiper)
"Żony Wysockiego" (Rosja, 2008, reż. Marina Griczan)
"Poeta i klaun" (Rosja, 2009, reż. Oleg Wasin)
"Portret Włodzimierza Wysockiego" (Austria, 1976, reż. Robert Dornhelm)
"Pion Włodzimierza Wysockiego" (Rosja, 2005, reż. Ilja Rubinstein, Timur Chriukin)
"Włodzimierz Wysocki. Flashback" (Niemcy, 1995, reż. Ulla Lachauer)
"Ześlij mi, Panie, drugiego..." (Rosja, 2008, reż. Ilja Kazankow)
"Festiwal pamięci Wysockiego w Wołgogradzie" (Rosja, 2006, reż. Władimir Korecki)
"Wołga pieśni tyle zna..." (Rosja, 2003, reż. Michaił Trifonow)
"San Remo w hołdzie Wysockiemu" (Włochy, 1993, reż. Arturo Di Blasi)
"Włodzimierz Wysocki" (Estonia, 1972, reż. Mati Talvik)
Ponadto w konkursie etiud reprezentowane będą następujące kraje:
Argentyna
Armenia
Finlandia
Izrael
Japonia
Polska
Słowenia
W ramach pokazów pozakonkursowych zaprezentowane zostaną filmy z Bułgarii, Chorwacji, Holandii, Niemiec, Rosji, Serbii, Wielkiej Brytanii.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
|